Menu


Trener i trening personalny

Oczywiste jest, że trenerem personalnym zostaje osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie, niezbędne uprawnienia oraz kwalifikacje zgromadzone w czasie procesu edukacji. Dysponująca odpowiednio długim stażem instruktorskim i wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

W związku z coraz większym propagowaniem zdrowego stylu życia, do studia treningu personalnego, na siłownie i salę fitness przychodzą nie tylko sprawni i młodzi ludzie, ale również osoby starsze, dysfunkcyjne i niesprawne ruchowo. Oczekują od swojego trenera osobistego wszechstronnej, zróżnicowanej oraz bogatej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała. Najlepsi trenerzy personalni nie są tylko ekspertami w zakresie swojej specjalności sportowej, posiadają również niezbędne kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie z pozostałych dziedzin potrzebnych do prowadzenia treningu, zarówno wyczynowego jak i wykonywanego w wymiarze rekreacji, fizjoterapii lub gimnastyki korekcyjnej.

Z usług i wiedzy trenera osobistego korzystają sportowcy i amatorzy ruchu, wszyscy chcący cieszyć się dobrym samopoczuciem, sprawnością i zdrowiem, kobiety w ciąży, osoby starsze, osoby z wadami postawy, ludzie cierpiący na bóle kręgosłupa oraz dzieci. Dobry trener personalny, przed przystąpieniem do pierwszych zajęć, powinien przeprowadzić ze swoim nowym klientem wywiad trenerski. Zapytać między innymi o aktualny tryb życia, wcześniejsze doświadczenia związane z treningiem i sportem, nawyki żywieniowe, aktualny stan zdrowia i przebyte urazy. Dzięki takiemu przygotowaniu, trener osobisty jest w stanie określić możliwości fizyczne podopiecznego i przygotować ćwiczenia odpowiednio zaprogramowane do jego warunków, a także przewidzieć, jaki efekt przyniesie dla niego każde z tych ćwiczeń. Korzystnie wpływa to również na bezpieczeństwo treningu, trener personalny dopilnuje, aby nie doszło do przetrenowania, a uważnie obserwując swojego klienta, będzie mógł od razu skorygować i wyeliminować ewentualne błędy, które mogłyby doprowadzić do kontuzji lub urazów. Wyróżniający się trener osobisty jest osobą, która będzie potrafiła odpowiednio zmotywować do wysiłku i nie pozwoli osobie trenowanej na rezygnację z ćwiczeń tuż przed metą. Trenerzy personalni powinni stawiać sobie codziennie nowe wyzwania, być ambitnymi oraz ciągle rozwijać swój warsztat umiejętności trenerskich, codzienną postawą inspirować innych trenerów i podopiecznych.

W przeciwieństwie do treningu w grupie, trening personalny koncentruje się na jednej osobie, nawet najmniejszy błąd osoby ćwiczącej powinien być zauważony. Na zajęciach grupowych, instruktor nie ma technicznej możliwości kontrolowania ruchów każdej osoby, inaczej jest na zajęciach indywidualnych. Trening personalny to również pewność, że osoba ćwiczy w swoim idealnie dobranym tempie. Ćwicząc na ogół z innymi nigdy nie osiągamy idealnego tempa ćwiczeń dostosowanego do naszych możliwości fizycznych, będzie za wolno albo przeciwnie, za szybko. Może to prowadzić do niepotrzebnych frustracji i barku motywacji do dalszego trenowania. Pod opieką trenera personalnego, ćwiczący ma pewność, że poziom zajęć zostanie dopasowany do jego potrzeb i poziomu aktualnej sprawności ruchowej. Trening personalny zapewnia realizację zamierzonych celów. Ponadto gwarantuje zredukowanie zbędnej masy ciała, zbudowanie aktywnej masy mięśniowej, powrót do doskonałej formy zwłaszcza po przerwie wynikającej z kontuzji, wzrost siły oraz wytrzymałości. Często jest stosowany jako uzupełnienie treningu w wybranej dyscyplinie sportowej. Trening personalny wykorzystuje zawsze ciekawe i nowatorskie podejście do ćwiczeń. Korzystając z takiej formy aktywności, klient na pewno pozna wiele nowych i ciekawych ćwiczeń na każdą partię ciała, które opierają się na wykorzystaniu wielu sprzętów. W swojej pracy trenerzy często wykorzystują kulturystyczne maszyny oporowe, sztangi i sztangielki, wolne ciężary, sprzęt cardio, piłki gimnastyczne, piłki lekarskie, platformy Bosu, gumy oporowe, gumy typu Thera-Band, pasy TRX, worki typu Core-Bag i Aqua-Bag, kettlebell, płotki i drabinki sprawnościowe, dyski sensomotoryczne i wiele innych. Profesjonalnie zorganizowany cykl ćwiczeń oraz kontrola efektów, jaką zapewnia trening indywidualny, gwarantuje na bieżąco monitoring postępów, wprowadzanie zmian i programowanie kolejnych zadań. To wszystko w połączeniu z odpowiednią motywacją i elastycznym planem treningów maksymalnie podnosi efektywność, co przyspiesza realizację określonych celów.

Trening personalny stał się najbardziej pożądanym w chwili obecnej, aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Jest szczególnie potrzeby osobą oddanym pracy zawodowej spędzającym większość czasu w pozycji siedzącej. Jest doskonałą propozycją dla ludzi pozbawionych ruchu. Podczas jednej jednostki treningowej uruchomione są wszystkie stawy ze swoimi połączeniami, mięśnie z grupy powierzchownej i głębokiej odpowiedzialne za stabilizację i ochronę kręgosłupa. Kompensuje codzienny brak ruchu zapewniając wszechstronny rozwój. Trening personalny jest dla każdego, różnica polega na obranym kierunku działań w odniesieniu do celu jaki stawiamy. Punktem wyjścia jest aktualny stan zdrowia i poziom sprawności fizycznej osoby rozpoczynającej treningi. Stanowi zbiór indywidualnie dobranych ćwiczeń ruchowych z obszaru kulturystyki, treningu siłowego, treningu funkcjonalnego, fizjoterapii, pogranicza rehabilitacji ruchowej oraz treningu sportowego i zajęć fitness.

Michał Ficoń

© 2020 MF Michał Ficoń